Home Puller List/ Stats Event Winners NFMS Bowling Green NTPA
PPL OTTPA ATPA USHRA TNT Photo Gallery

2016 Grand National Winners

1) Benson, NC 5/27-28 GALOT Motorsports Park
6000 UNL Brandon Simon 10,000 PS Tim Shipley
6000 UNL Keith Wayson 10,000 PS Mike Conny
8000 UNL Bill Voreis 9300 SF Drew Parkinson
8000 UNL Adam Bauer 9300 SF Brad Hart
6200 LSS Brian Korth 2050 MINI Ken Veney
6200 LSS Brian Korth 2050 MINI Ken Veney
8000 SSO John Strickland 6200 4WD Jacob Cramer
8000 SSO Terry Blackbourn 6200 4WD Peyton Davis
8000 SSD Travis Schlabach 6200 2WD Bryan McDonald
8000 SSD Colin Ross 6200 2WD Chase Richardson
       
       
2) Hutchinson, MN  6/17-18 Hutchinson Fairgrounds
8000 UNL RAIN 2050 MINI RAIN
8000 UNL Adam Bauer 2050 MINI Larry Koester
8000 SSD RAIN 6200 4WD RAIN
8000 SSD Esdon Lehn 6200 4WD Tim Skelton
10,000 PS RAIN    
10,000 PS Carlton Cope    
       
       
3) Tomah, WI  6/23-26 Monroe Co Fairgrounds
6000 UNL Brandon Simon 10,000 PS Tim Shipley
6000 UNL Brandon Simon 10,000 PS Robby Lemke
7500 MOD Doug Lively 9300 SF Jon Silsby
7500 MOD Terry Jostock 9300 SF Kevin Lindstrom
8000 UNL Brad Benedict 2050 MINI Ken Veney
8000 UNL Bill Voreis 2050 MINI Berrie Boer
6200 LSS Brian Korth 6200 4WD RAIN
6200 LSS Brian Korth 6200 4WD Paul Holman
8000 SSO Jordan Lustik 6200 2WD Renee Theobald
8000 SSO John Strickland 6200 2WD Bryan McDonald
8000 SSD Colin Ross 20,000 SEMI Dean Holicky
8000 SSD Dave Henderson 20,000 SEMI Jack Kielmeyer
       
       
4) Rockwell, IA 7/8-9 Chamber Acres  
7500 MOD Doug Lively 9300 SF Rod Deck
7500 MOD Bret Berg 9300 SF Bryan Deck
2050 MINI Adam Bauer 20,000 SEMI Brian Elithorpe
2050 MINI Adam Bauer 20,000 SEMI Bill Daluge
       
       
5) Peoria, IL 7/13 Exposition Gardens
20,000 SEMI RAIN    
       
       
6) Chapel Hill, TN 7/22-23 Lions Park  
8000 UNL Ricky Rose 2050 MINI Larry Koester
8000 UNL Steve Boyd 2050 MINI Adam Koester
8000 SSD Steve Blagrave 6200 4WD Peyton Davis
8000 SSD Travis Schlabach 6200 4WD Larry Peterson
10,000 PS Tim Shipley    
10,000 PS Tim Shipley    
       
       
7) Ionia, MI 7/22-23 Ionia Free Fairgrounds
8000 SSO John Strickland 6200 2WD Randy Petro
8000 SSO Josh Blackbourn 6200 2WD Doug Theobald
9300 SF Dan Parkinson    
9300 SF Lee Butts    
       
       
8) Ft Recovery, OH 7/29-30 Ambassador Park
6000 UNL Tarry Feiss 8000 SSO RAIN
6000 UNL Brandon Simon 8000 SSO Josh Blackbourn
8000 UNL RAIN 2050 MINI RAIN
8000 UNL Adam Bauer 2050 MINI Adam Koester
       
       
9) Brandenburg, KY 7/29-30 Meade Co Fairgrounds
6200 LSS Kyle Karlen 6200 2WD Jessie Petro
6200 LSS Brian Korth 6200 2WD Joey Frasur
8000 SSD Braden Shramek    
8000 SSD Jody Ross    
       
       
10) Monroe, MI 8/4 Monroe Co Fairgrounds
7500 MOD Scott Tedder 6200 4WD Jim Bosch
8000 SSO Josh Blackbourn    
       
       
11) Mt Sterling, IL 8/5 Brown Co Fairgrounds
8000 UNL Chuck Knapp 10,000 PS Mike Conny
8000 SSD Colin Ross 9300 SF Brady Ferris
       
       
12) Wapakoneta, OH 8/6 Auglaize Co Fairgrounds
7500 MOD Bret Berg 6200 2WD Renee Theobald
6200 4WD Peyton Davis    
       
       
13) Salem, IL 8/6 Marion Co Fairgrounds
8000 SSO Jordan Lustik 10,000 PS Mike Conny
8000 SSD Jody Ross    
       
       
14) Morley, MI 8/6 Celebration Acres
20,000 SEMI Pat Eilen    
       
       
15) Sandusky, OH 8/12 Erie Co Fairgrounds
6000 UNL Brandon Simon 2050 MINI Adam Koester
10,000 PS Josh Shipley    
       
       
16) Norwalk, WI 8/13-14 Norwalk Village Park
6200 4WD Rick Johnson    
6200 4WD Carmen Foster    
       
       
17) Napoleon, OH 8/13 Henry Co Fairgrounds
8000 SSD Colin Ross 2050 MINI Ken Veney
10,000 PS Tim Shipley    
       
       
18) Bowling Green, OH 8/18-21 Wood Co Fairgrounds
7500 MOD Bret Berg 9300 SF Dave Whelan
7500 MOD Bret Berg 9300 SF Phil Kelley
8000 UNL Adam Bauer 2050 MINI Adam Koester
8000 UNL Chuck Knapp 2050 MINI Berrie Boer
8000 SSO Terry Blackbourn 6200 4WD Rick Johnson
8000 SSO Josh Blackbourn 6200 4WD Donald Labonte
8000 SSD Jody Ross 6200 2WD Jessie Petro
8000 SSD Colin Ross 6200 2WD Bryan McDonald
6200 LSS Rex Kuhn 20,000 SEMI Joe Hoffa
6200 LSS Brian Korth 20,000 SEMI Pat Eilen
10,000 PS Brad Moss    
10,000 PS Mike Conny    
       
       
19) Greenville, OH 8/23-24 Darke Co Fairgrounds
8000 UNL Dave Richardson 9300 SF Brad Hart
8000 SSO Brent Payne 6200 2WD Jessie Petro (B)
8000 SSO John Strickland    
2050 MINI Adam Koester (B)    
2050 MINI Adam Koester (W)    
       
       
20) Hudsonville, MI 8/23-24 Hudsonville Fairgrounds
6000 UNL Brandon Simon 10,000 PS Mike Conny
6000 UNL Brandon Simon 10,000 PS Charles Pelletier
8000 SSD Jody Ross 6200 4WD Peyton Davis (P)
8000 SSD Kent Payne 6200 4WD Tanya Foster
       
       
21) Wellington, OH 8/26 Lorain Co Fairgrounds
8000 UNL Adam Bauer 9300 SF Dave Whelan
8000 SSO John Strickland 6200 2WD Craig Corzine
10,000 PS Robby Lemke    
       
       
22) Wauseon, OH 9/2 Fulton Co Fairgrounds
2050 MINI Adam Bauer (I)    
6200 4WD Peyton Davis (Y)    
       
       
23) Canfield, OH 9/3 Canfield Fairgrounds
8000 UNL Joe Eder    
6200 2WD Craig Corzine    
       
       
24) Canton, OH 9/3 Stark Co Fairgrounds
10,000 PS Tim Shipley    
       
       
25) Sandwich, IL 9/8 & 10 Sandwich Fairgrounds
7500 MOD Scott Tedder 2050 MINI  Ken Veney
7500 MOD Scott Tedder 2050 MINI  Bill Leischner
8000 SSD Steve Burge 20,000 SEMI Dean Holicky
8000 SSD Steve Burge    
10,000 PS Charles Pelletier    
10,000 PS Mike Conny    

 

This site is neither affiliated with nor endorsed by NTPA, PPL, OTTPA, or USHRA. The statistics shown here have been compiled from a variety of sources, and are unofficial.  For entertainment purposes only.

StatCounter - Free Web Tracker and Counter